Ziele und Tätigkeit einer Selbsthilfegruppe

Grupy wsparcia odbywają się cyklicznie i mają na celu:
  • dzielenie się doświadczeniami w pokonywaniu trudności związanych z chorobą czy jakimś problemem,
  • wsparcie emocjonalne,
  • zwalczanie bezradności wobec problemu, choroby, trudnej sytuacji życiowej itp.
  • budowanie siły, nadziei i poczucia wartości wśród uczestników,
  • wymianę użytecznych informacji,
  • pogłębianie wglądu i zrozumienia u uczestników oraz szukania wspólnymi siłami rozwiązań

W polskich realiach dostęp do profesjonalisty zajmującego się Syndromem Tourette`a jest utrudniony, bądź też wiąże się z dużą obawą samego zainteresowanego, wzmacnianą często powierzchownym podejściem specjalisty, brakiem możliwości skutecznego leczenia odpowiednimi lekami, rzetelnej informacji itd.

Specyfika Syndromu Tourette`a powoduje, że rodzic często nie jest rozumiany w swoim najbliższym otoczeniu, w rodzinie, wśród znajomych, w środowisku dziecka, jak szkoła czy przedszkole. W takich sytuacjach ludzie mogą i odnajdują wsparcie głównie w grupach wzajemnej pomocy. Wewnątrz tych grup dzielą się wspólnymi sprawami, troskami, informacjami, które dostarczają im istotnej pomocy w odnajdywaniu właściwej ścieżki pokonywania TS.

Chociaż (w naszym przekonaniu) coraz więcej osób wie, co to jest TS, to i tak wiedza na ten temat jest wciąż niewystarczająca, zarówno wśród specjalistów, jak i zwykłych ludzi. TS ze względu na swoje objawy raczej nie wzbudza współczucia – wręcz przeciwnie zazwyczaj wywołuje negatywne emocje u osób stykających się z osobami z TS. Dziecko może czuć się napiętnowane, jest oskarżane o to, że jego zachowanie jest umyślne, zaś rodziców oskarża się o złe wychowanie, rozpieszczanie itd. W wielu sytuacjach rodzice dzieci z TS czują się wyobcowani i pytają siebie dlaczego nie są rozumiani, dlaczego ludzie, którzy nie doświadczają sami problemu wychowywania dziecka z tikami, tak ich traktują, obarczają winą za nieumiejętne postępowanie, przypisują zaniedbania, pouczają co należy zrobić - a my wiemy, że nie mają pojęcia o czym mówią.

Wtedy pojawia się pytanie:

Gdzie znajdę podobnych ludzi, takich jak ja? Aby przezwyciężyć doznawane poczucie izolacji, w odpowiedzi na to pytanie, tysiące ludzi na całym świecie zwraca się do grup wzajemnej pomocy - grup wsparcia.

Celem funkcjonowania takich grup jest dostarczenie emocjonalnego wsparcia i praktycznej pomocy w radzeniu sobie z problemem wspólnym dla wszystkich członków. Mogą oni sobie powiedzieć: "Ja dokładnie wiem jak się czujesz!". Świadomość tego, że inna osoba prawdziwie rozumie moje uczucia, bo sama przeszła problem pokonywania trudności związanych z objawami TS przynosi poczucie ulgi. Cierpienie rodzica dziecka z TS przestaje być ciężarem niesionym samotnie.

Grupa wsparcia dostarcza atmosfery akceptacji, co zachęca uczestników do dzielenia się swoimi smutkami, obawami, frustracjami, ale także radościami i sukcesami, aby znaleźć wspólnie bardziej efektywne sposoby radzenia z trudnościami jakie niesie TS.

Unsere Zielsetzung

Die Tourette-Gesellschaft Polen e.V. unterstützt die Tourette-Syndrom Betroffenen und ihre Angehörigen, indem sie eine Plattform für gegenseiteige Kontakte schafft und das Wissen über die Natur der Erkrankung und ihre Behandlungsmethoden zusammenträgt und an die Öffentlichkeit bringt. 

Für die Umsetzung dieser Ziele betreibt die Gesellschaft Beratungs-, Informations- und verlegerische Tätigkeit . Der Verein arbeitet mit Spezialisten und Institutionen aus dem Bereich der Edukation, des Gesundheitswesens und der Forschung zusammen.

Terminkalender

Dezember 2021
MoDiMiDoFrSoSa
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

BEVORSTEHENDE TERMINE


Meinungsumfrage

Gelten die Tourette-Syndrom Betroffenen als sozial ausgegrenzt?

JA - Ich bin selbst betroffen
JA - Ich bin Angehöriger
JA- Ich bin Arbeitskollege
JA - Ich vertrete die Öffentlichkeit
NEIN - Ich bin selbst betroffen
NEIN - Ich bin Angehöriger
NEIN - Ich bin Arbeitskollege
NEIN - Ich vertrete die Öffentlichkeit

ERGEBNISSE ANZEIGEN


Organizacja Pożytku Publicznego

Die Tourette-Gesellschaft Polen e.V. ist als gemeinnütziger Verein anerkannt

 
 


  Spenden Sie jetzt ein Prozent Ihrer Einkommensteuer an die Tourette-Gesellschaft Polen e.V.

Tourette de Pologne - Archiv

Tourette-Syndrom

Das Tourette-Syndrom ist eine neuropsychiatrische Erkrankung, die durch das Auftreten von mindestens einem vokalen und mehreren motorischen Tics gekennzeichnet ist. Allgemein sind Tics unwillkürliche, sich wiederholende Bewegungen verschiedener Muskelgruppen, die plötzlich auftreten und als Zuckungen bzw. Lautäußerungen zum Ausdruck kommen. Einfache motorische und vokale Tics laufen eher schnell ab und wirken dadurch unbeabsichtigt, während komplexe Tics durch ihren langsameren Ablauf oft willkürlich erscheinen. 

1885 veröffentlichte  der französische Neurologe Gilles de la Tourette aus dem Pitié-Salpêtrière Hospital in Paris auf Grund von 9 Krankefällen seine Studien über die mitunter schon im frühen Kindesalter beginnende neuropsychiatrische Erkrankung. Unter seinem Namen wurde dieses Krankheitsbild in der ganzen Welt bekannt. 

 

Tourette-Gesellschaft Polen e.V.

Tourette-Gesellschaft Polen e.V.
Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA
ul. Szpitalna 5 m. 5
00-031 Warszawa

Tel.: (48) 22 828 91 28 DW 143

E-Mail: tourette@tourette.pl

Copyright © 2013 -2021 Polish Tourette Syndrome Association | Created by WebProjekt

Diese Seite verwendet Cookies. Mit der Nutzung dieser Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies verwendet werden. Mehr Informationen.