Wie funktioniert eine Selbsthilfegruppe?

Struktura i skład grupy wyznacza zadania możliwe do realizacji, które mogą być ustalone w programie i planie spotkań. Ważne jest, aby spotkania odbywały się regularnie (nie rzadziej niż raz w miesiącu; dobrze gdy raz w tygodniu). W spotkaniu zazwyczaj uczestniczy od kilku do kilkunastu osób, trwa ono ok. 2 godzin – to umożliwia podtrzymanie więzi i omówienie problemów każdej z osób, która na danym spotkaniu tego potrzebuje. Ważne jest zapewnienie stałego miejsca spotkań dla takiej grupy. Koszty funkcjonowania grupy pokrywają uczestnicy lub organizacja, która grupie patronuje. Mniejsze grupy mogą spotykać się w domu jednego z członków.

Programy spotkań mogą zawierać dyskusje, opowiadanie własnych historii związanych z problemem, rozmowy o uczuciach, przyswajanie przydatnej wiedzy czy umiejętności, dzielenie się informacjami istotnymi ze względu na potrzeby uczestników, spotkanie może też wypełniać wystąpienie zaproszonego gościa - np. specjalisty i inne działania, które pomagają budować pewność siebie i zaradność członków.

Wraz z osobistym wsparciem uzyskiwanym ze wspólnego spotkania, grupy mogą oferować dodatkowe usługi. Nasze Stowarzyszenie prowadzi na stronie internetowej dział aktualności, w którym zamieszczane są najnowsze informacje na temat leczenia, adresy i terminy spotkań i inne informacje. Ponadto tworzymy ulotki i biuletyny wysyłane do członków Stowarzyszenia i wszystkich zainteresowanych osób. Prowadzimy także infolinię (telefon zaufania; podczas środowych dyżurów), tak by osoby w potrzebie miały stały dostęp do informacji i słuchacza pełnego zrozumienia.

Zdarzają się grupy, które stosują "system kumplowski" - po to, by członkowie mogli liczyć jeden na drugiego w czasie między spotkaniami. Jeszcze innym rodzajem grupy, którą można zaliczyć do grupy samopomocowej są te, które budują system więzi dzięki Internetowi. W naszym przypadku taką funkcję spełnia forum internetowe www.tourette.pl/forum. Łączy ono i wspiera informacjami osoby z najbardziej odległych zakątków naszego kraju, a także tych, dla których ta forma więzi jest łatwiejsza do realizacji ze względu na brak czasu na osobiste spotkania w określonym miejscu i czasie. Uzupełnieniem działań integrujących są organizowane przez Stowarzyszenie spotkania.

Powszechne mity dotyczące samopomocowych grup wsparcia:


 • branie udziału w grupie samopomocowej będzie negatywnym doświadczeniem i tylko pogorszy mój stan
  To nie tak! Spotkania grupy są pozytywnymi doświadczeniami, gdzie ludzie czują się zdolni wyrazić swoje uczucia bez tłumaczenia się z nich i bez poczucia winy. Uczestnikom z łatwością przychodzi wspierać ludzi w ich trudnościach i to samo w sobie może pomóc zmniejszyć poczucie bezwartościowości, bezradności. Jest to z całą pewnością rzadka okazja do tego by po prostu być z innymi ludźmi bez obawy o to, że zostaniemy poddani ocenie czy krytyce.

 • inni członkowie grupy będą narzucać swoje spojrzenie na przyczyny, zdrowienie i leczenie, na sposób rozwiązania problemu
  Grupy samopomocowe są oparte na wzajemnym poszanowaniu opinii i przekonań każdego członka, od ludzi wymaga się by przyjęli postawę nieoceniająca i nie próbowali dominować nad grupa. Grupowicze sami pilnują, aby nikt nie lansował agresywnie swoich przekonań, robią miejsce dla wysłuchania doświadczeń każdego uczestnika.

 • inni członkowie grupy nie będą zdolni zidentyfikować się z moja sytuacja, poczuje się nawet jeszcze bardziej wyobcowany i narażony na zranienie
  Grupy składają się z osób dotkniętych tym samym problemem, zapewniają środowisko w którym członkowie czują się pewnie i komfortowo dzieląc się doświadczeniem i uczuciami z innymi. W każdej grupie znajdą się uczestniczy radzący sobie w danym momencie lepiej lub gorzej ze zgłaszaną trudnością. Każdy ma do opowiedzenia swoją niepowtarzalną historię osobistą, lecz ze względu na podobieństwo problemu, który sprowadził osoby na grupę wsparcia - wszyscy odnajdują w tych opowieściach przeżycia podobne do ich własnych.

 • będą ode mnie oczekiwać opowiadania o sobie a ja nie jestem na to gotowy
  Każdy uczestnik grupy ma prawo powiedzieć tyle i tylko tyle ile jest gotów w danej chwili przekazać.

 • kiedy nasłucham się jak inni opowiadają o swoich bolączkach i klęskach - wtedy zupełnie się załamię
  Zwierzenia członków grupy pozwalają uświadomić sobie, że nie tylko ja przeżywam niepowodzenia, nie tylko mi los nie sprzyja, nie tylko ja popełniam błędy, słowem - nie jestem sam! To jest często pierwsze uczucie - zaskoczenie, że innych ludzi dotyczy to samo co mnie. Słuchając innych łatwiej nam zrozumieć przyczyny choroby czy problemu, łatwiej odnaleźć sposób poradzenia sobie z sytuacją. Duży ładunek szczerości działa odwrotnie niż można by się spodziewać - oczyszczając i dodając grupowiczom energii do dalszego działania.


Unsere Zielsetzung

Die Tourette-Gesellschaft Polen e.V. unterstützt die Tourette-Syndrom Betroffenen und ihre Angehörigen, indem sie eine Plattform für gegenseiteige Kontakte schafft und das Wissen über die Natur der Erkrankung und ihre Behandlungsmethoden zusammenträgt und an die Öffentlichkeit bringt. 

Für die Umsetzung dieser Ziele betreibt die Gesellschaft Beratungs-, Informations- und verlegerische Tätigkeit . Der Verein arbeitet mit Spezialisten und Institutionen aus dem Bereich der Edukation, des Gesundheitswesens und der Forschung zusammen.

Terminkalender

Dezember 2021
MoDiMiDoFrSoSa
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

BEVORSTEHENDE TERMINE


Meinungsumfrage

Gelten die Tourette-Syndrom Betroffenen als sozial ausgegrenzt?

JA - Ich bin selbst betroffen
JA - Ich bin Angehöriger
JA- Ich bin Arbeitskollege
JA - Ich vertrete die Öffentlichkeit
NEIN - Ich bin selbst betroffen
NEIN - Ich bin Angehöriger
NEIN - Ich bin Arbeitskollege
NEIN - Ich vertrete die Öffentlichkeit

ERGEBNISSE ANZEIGEN


Organizacja Pożytku Publicznego

Die Tourette-Gesellschaft Polen e.V. ist als gemeinnütziger Verein anerkannt

 
 


  Spenden Sie jetzt ein Prozent Ihrer Einkommensteuer an die Tourette-Gesellschaft Polen e.V.

Tourette de Pologne - Archiv

Tourette-Syndrom

Das Tourette-Syndrom ist eine neuropsychiatrische Erkrankung, die durch das Auftreten von mindestens einem vokalen und mehreren motorischen Tics gekennzeichnet ist. Allgemein sind Tics unwillkürliche, sich wiederholende Bewegungen verschiedener Muskelgruppen, die plötzlich auftreten und als Zuckungen bzw. Lautäußerungen zum Ausdruck kommen. Einfache motorische und vokale Tics laufen eher schnell ab und wirken dadurch unbeabsichtigt, während komplexe Tics durch ihren langsameren Ablauf oft willkürlich erscheinen. 

1885 veröffentlichte  der französische Neurologe Gilles de la Tourette aus dem Pitié-Salpêtrière Hospital in Paris auf Grund von 9 Krankefällen seine Studien über die mitunter schon im frühen Kindesalter beginnende neuropsychiatrische Erkrankung. Unter seinem Namen wurde dieses Krankheitsbild in der ganzen Welt bekannt. 

 

Tourette-Gesellschaft Polen e.V.

Tourette-Gesellschaft Polen e.V.
Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA
ul. Szpitalna 5 m. 5
00-031 Warszawa

Tel.: (48) 22 828 91 28 DW 143

E-Mail: tourette@tourette.pl

Copyright © 2013 -2021 Polish Tourette Syndrome Association | Created by WebProjekt

Diese Seite verwendet Cookies. Mit der Nutzung dieser Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies verwendet werden. Mehr Informationen.